Haber

İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmeleri sırasında beyaz başörtülü ve karanfilli protesto

İçişleri Bakanlığı bütçe toplantısına beyaz başörtülü ve kırmızı karanfillerle katılan HEDEP milletvekilleri, Cumartesi Anneleri ve Barış Annelerine yönelik saldırılara tepki gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ‘2024 Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’ne ilişkin görüşmeler devam ediyor. Bugün İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmeleri başladı. Görüşmeler Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) milletvekillerinin protestolarıyla gündeme geldi. HEDEP milletvekilleri, Barış Annelerini temsilen boyunlarına beyaz eşarp taktı. Cumartesi Anneleri/İnsanlarını temsilen kırmızı karanfillerle de toplantılara katıldılar.

TİRYAKİ: DEMOKRATİK PROTESTOLARA İZİN VERİN

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın da katıldığı toplantılarda konuşan HEDEP Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, “Bu ülkede bir süredir Barış Anneleri ve Cumartesi Annelerine barışçıl ve demokratik protesto haklarını kullanmalarına izin verilmiyor. Anayasa Mahkemesi kararları, o anneler çocuklarını kaybetmiş annelerdir, kardeşlerini kaybetmiş kardeşlerdir, “Ablalar. Bugüne kadar hiçbir zaman antidemokratik bir davranış sergilemediler. Halen aktif olmaları ısrarla engelleniyor. Protesto etmek için karanfillerini buraya getirdik. Onların barışçıl, demokratik protestolarına izin verin” dedi.

haber-kurucasile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu