Haber

Hatay’da deprem nedeniyle çarpık bina kaygısı

Hatay’da depremin vurduğu 6 katlı yamuk bina görüntüsüyle vatandaşları tedirgin ederken, hikayesiyle dikkat çekiyor. Deprem nedeniyle böyle olduğu düşünülen binanın aslında ilçenin Kırıkhan adından da etkilenerek yamuk balkon mimarisi ile yapıldığı öğrenildi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda en büyük hasar Hatay’da meydana geldi. Yüzyılın felaketinde binlerce bina hasar gördü ve yıkılmayı bekliyor. Kırıkhan ilçesinde yer alan ve mimari yapısıyla dikkat çeken 6 katlı Kırıkhan Apartmanı yan yatmış gibi duruyor. Depremin ardından yapılan incelemelerde hafif hasarlı olduğu belirlenen eğri büğrü binanın yanından geçen vatandaşlar, binanın sallanarak yana yattığını düşünüyor. Vatandaşlar apartman önüne araçlarını park etmezken, apartmanın önünden de geçmemeye özen gösteriyor.

“Binamız depremden dolayı bu hale gelmedi”

Kırıkhan Apartmanı’nda oturan Ali Ersen, “Binamız depremden dolayı bu hale gelmedi. Depremde az hasar gördü. Mimari yapısı gereği böyle bir dairemiz var. Binayı müteahhit yaptırdı.” İlçemize has bir mimariye sahip olsun diye, insanlar adres verirken bile balkonu eğri büğrü bir yapı olarak nitelendiriyor.” .

“Deprem öncesi mimari yapının böyle olduğunu öğrendik”

İlçede gazetecilik yapan Mustafa Özbayır, binanın depremden önce yamuk şeklinde yapıldığını belirterek, “Arkamızda görülen bu binanın depremden önce mi sonra mı bu hale geldiğini araştırdık. Buranın mimari yapısı depremden önce de böyleydi.”

“Herkes depremde binanın bu hale geldiğini düşünüyor”

Vatandaşların binanın altından geçmediğini ve bina önüne araçlarını park etmediğini belirten Müteahhit Soner Kılıçoğlu, “Farklı bir şey yapalım dedik. Balkonu eğri bir bina yaptık, dünyanın parasını harcadık. Ağır hasar verdiler.Hafif hasara çevirmekte zorlandık.Binanın içinde her zamanki gibi bir şey yok.İnsanlar altından geçmiyor karşı tarafa geçiyorlar. Araba. Depremden sonra böyle oldu sanıyorlar. Herkes binanın depremde bu hale geldiğini düşünüyor” diye konuştu. – HATAY

haber-zara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu